6. díl
NERŮSTEM VPŘED !

6. díl NERŮSTEM VPŘED !

…poslední, šestý díl našeho seriálu o efektivitě a současně pozvánka k dalšímu šestidílnému seriálu o plýtvání.

Klesá nám koruna k euru..zhoršuje se ekonomický výhled centrální banky…padají úrokové sazby…stagnace…recese…dražší energie, potraviny…Greendeal..války…viry….klimatické hrozby..prostě doba nerůstu.

Jenomže ne všechna slova, kterým ani sami mnohdy nerozumíme jsou negativní a to je třeba si říci, budeme-li se konkrétně bavit o nerůstu.

Je třeba se konečně zastavit, naše planeta je kulatá, má jasné rozměry a limity, není možné nekonečně růst, není kam..

Nerůst není spojen s recesí a nestabilitou. Naopak, přináší stabilitu prostřednictvím změny chování a transformace. Je to pozitivní a nutné zhodnocení aktuálního stavu s dovětkem „no konečně je to tady“.

Greendeal a udržitelnost ze strany Evropské unie jsou jen slova, která nás vyzývají k dalšímu nesmyslnému investování do nových průmyslových odvětví, například záchytu a ukládání CO2 nebo elektromobility. To však vede k přesunu astronomických částek peněz do nových oblastí ekonomiky a možná i do předem určených kapes. Můžeme sice přestat těžit fosilní paliva, ale začneme těžit lithium a jiné nerosty, vytvářejíc nové hromádky problémů.

 

Nerůst můžeme vnímat jako startovní bod pro transformaci našeho chování a rozhodování.

  • Chování vládních činitelů – NEODPOVĚDNOST –  Politický systém, kde koalice a opozice nemohou spolupracovat na řešení problémů země, je neefektivní. Požadovat odpovědnost od vládních činitelů je nemožné, když si sami schválili poslaneckou imunitu. Tím dávají najevo, že nejsou postižitelní za své činy.
  • Průmyslový a ekonomický růst – NEODPOVĚDNOST – Dosavadní přebytek materiálu a peněz vytvořil neudržitelný model. Plýtvání na vrcholu řetězce, neefektivita a klamání o budoucnosti jsou důsledky tohoto modelu.
  • Nejziskovější odvětví nesmyslného chování? – NEODPOVĚDNOST – První místo – zbrojní průmysl, ten těží z velké efektivity svého chování se skvělým obchodním plánováním. Druhé místo – Ropa – ta skvěle reguluje trh tím, že se pár lidí vždy sejde a udělá dohodu o dostatku či nedostatku…a konečně třetí místo je průmysl s odpady, kterých je i přes plně probíhající Green Dal každý rok více, více platíme, plánovitě nerecyklujeme!

 

ŘEŠENÍ?

TRANSFORMACE – více vlastního rozumu a odpovědnosti, méně centrálních řízení, více soběstačnosti, méně ovlivnitelnosti, méně plýtvání a více hospodaření.

Mít RESPEKT k sobě a ke svému okolí, vážit si sebe sama a žít ve smysluplném společenství změnou pravidel chování.

Začít, je třeba vždy u sebe…..

 

 

 

Kategorie
  • Efektivita
Respektujeme principy INDUSTRY 5.0

Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme s řešením.

Contact Us

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.