5. díl
EFEKTIVITA INFORMAČNÍ

5. díl EFEKTIVITA INFORMAČNÍ

MRAVENEC NEBO OVCE?

Do jaké skupiny se řadíme?

EFEKTIVITA INFORMAČNÍ - Chytré věci kolem nás a jejich (naše) data.

Zahajme toto téma otázkou pro odborníky: Máme kontrolu nad daty, která opouštějí naše věci? Dokážeme změřit, kolik dat každý den opouští nás? Máme schopnost je regulovat? Protože pokud nemáme odpověď na tyto otázky, zůstaneme vždy ovládáni, a tedy VŽDYCKY OVCE!

Efektivita informací spočívá v několika základních faktorech:

  • Přesnost
  • Aktuálnost
  • Relevantnost
  • Srozumitelnost
  • Dostupnost
  • Využitelnost

MY osobně disponujeme informacemi, jaké potřebujeme a umíme je získat podle svých schopností a možností - využíváme je pro své osobní potřeby. POLITICKÁ ELITA má navíc k dispozici nástroje v podobě poradců, lobbistů a zpravodajských kanálů - a využívají je pro své osobní potřeby, bohužel. Ale nejlepší na všech faktorech jsou NAŠE DOMÁCÍ SPOTŘEBIČE! ANO! Většina domácích pomocníků, zejména ty připojené k internetu (chytré spotřebiče), má schopnost posílat data zpět ke svým výrobcům. Tyto informace mohou obsahovat různá data týkající se výkonu, používání, chyb nebo dokonce osobních preferencí uživatele. V případě automobilů, mobilních telefonů, chytrých vysavačů, hodinek apod. Umí navíc přenášet i obraz, zvuk a GPS! Průmyslová data pak zejména u bateriových úložišť, centrálních řízení ústředen, FVE elektráren, tepelných čerpadel…

Co se stane, až nám to někdo nebo něco vypne, popřípadě začne jen více ovlivňovat v cizí zájem? Možná tento stav není ani tak daleko… Chceme se ubránit případnému ataku a naše vláda nám koupila předražené americké ÚTOČNÉ stíhačky… mají asi více informací než my 🙂 Úsměvné a smutné … Atak bude jiný… dokonce může být i ze vzduchu, ale žádné stíhačky na světě ho nesestřelí.

Uživatelé mají mít informace o tom, jaká data jsou shromažďována a měli by mít možnost řídit, zda a jak jsou tyto informace sdíleny. V lepších případech společnosti využívají data ke sledování chování uživatele za účelem cílení reklam, v lepším případě jsme tedy jen bez soukromí.

Kdo je schopen kontroly? A kdo je Bača?

Kategorie
  • Efektivita
Respektujeme principy INDUSTRY 5.0

Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme s řešením.

Contact Us

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.