3. díl
PLÝTVÁNÍ KAPACITAMI

3. díl PLÝTVÁNÍ KAPACITAMI

…Aneb co nás všechno stojí výroba na sklad…

V první řadě výrobou na sklad často řešíme lidské kapacity, nemáme prodej, ale máme lidi, no tak ať vyrábí…vše jede naplno, bankám se to líbí a odběratelům také…ale je to tak správně?

Tak především:

1. Finance do nevyužitého prostoru, logistiky a skladových systémů: Je správné utrácet peníze za místa, která jsou nečinná a nepřináší přímý zisk? NE!

2. Degradace zboží bez přidané hodnoty: Skladované zboží nejenže ztrácí na hodnotě, ale může být také náchylné k poškození a zkáze. NE!

3. Odepsání zboží z důvodu poškození nebo ztráty: Je odpisování zboží součástí podnikání, nebo je to zbytečné plýtvání zdroji? NE!

4. Pasivní vazba financí a zdrojů: Jak moc je efektivní vázat peníze v statických zásobách, místo aby se investovaly do dynamických částí podnikání? NE!

5. Omezená pružnost a obrátkovost: Má smysl ztrácet obchodní příležitosti kvůli závazku skladovat neprodané zásoby? NE!

6. Omezené investice do inovací a rozvoje: Jsou finance, které jsou vázány ve skladových zásobách, lépe investovány jinde, například do výzkumu a vývoje? NE!

Bavíme se dokola o nerůstu, procházíme krizí a děláme takto luxusní věci…banky jásají, potřebujeme více a více peněz, snižujeme si maržovost…

Všichni koukáme na energetiku, která prochází velkou decentralizací – to má a bude mít přece kaskádový efekt na další odvětví.

Moderní podnik nechce finance do skladu materiálů a už vůbec ne hotových výrobků, chce vyrábět na maximální prodejnost – proti objednávkám. A to i za cenu snížení kapacit, transformace subdodavatelů, vrátit se k výrobě vlastních subkomponentů, vykašlat se na všechny ty závislosti a velká logistická centra…každá koruna, která jde směrem ven, je přece špatná koruna!

Proto se zamysleme, vraťme se o pár kroků zpět a dejme stopku nadměrné zaměstnanosti, plochám, areálům, cizím (bankovním) financím, nátlaku trhu apod. Pokud budeme stát na vlastních nohách, přežijeme. Hoďme starosti na krk státu, nenechávejme je na nás! Nenechme se tlačit do kouta neodpovědností a neplánováním vládních činitelů. Vy jste narozdíl od nich odpovědní za vše, oni mají imunitu* a proto se tak děje..

*Imunita označuje osvobození jistých osob od trestního stíhání nebo omezení trestní pravomoci vůči těmto osobám, poslanecká (nebo senátorská) imunita je právním zřízením, jímž je člen parlamentu chráněn proti stíhání…

 

Kategorie
  • Efektivita
Respektujeme principy INDUSTRY 5.0

Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme s řešením.

Contact Us

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.